sardunya

sardunya

sardunya

sardunya

sardunya
sardunya

anavatanı güney afrika'dır.
dört mevsim çiceğidir. kapalı ve açık alanda yaşar. kırmızı, beyaz, pembe ana renkleri olmakla birlikte aşılama yoluyla farklı renklerde elde edilmektedir.
küçücük bir filizden kocaman bir saksıya dönüşür. hiç nazlı değildir. güneş ve su herşeyidir. biraz da vitamin desteği sağlanırsa minik bir sardunya ormanınız olabilir.
anlamı bitmeyen sevgi demekmiş, uzun ömürlü olması nedeniyle uygun görülmüş.
sevdiklerinize gönül rahatlığıyla hediye edebilirsiniz.

ben bu kadar dayanıklı bir çiçek görmedim. komşunun pencere önünde bir saksıda yazın kavurucu güneşin altında, kışın dondurucu soğukta bekledi durdu. en sonunda komşu tatile giderken sizin bahçeye koyabilir miyiz dedi, ben yokken sulasanız. çiçek bakmaktan zerre anlamam, denemişliğim var ama beceremedim. neyse alıp koyduk bahçeye. bahçe de iş yerinin bahçesi, öyle pek çıkıp oturulmayan sokak kedilerine tahsis edilmiş ufak bir alan. tabi kediler boş durur mu, içine giriyorlar, kazıyorlar falan en son düşürüp kırdılar. kırılınca gördüm ki saksının toprağı kum gibi verimsiz sert bir toprak. kırılan dalları aldım, kökü falan da yok ama bahçenin küçük bir toprak alanına diktim. etrafına da kuru ağaç dallarından siperler yaptım kediler ulaşamasın diye. tutmasını beklemiyordum açıkçası. arada bakıyorum ne zaman kuruyacak diye. ama o nasıl bir bitki yahu, canlandı büyüdü çiçek açtı kırmızı kırmızı. bahçe duvarının yarısına geldi boyu. şimdi ben buna idolümsün demeyeyim de ne diyeyim?

2018 temmuz'da setteki elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan ve ocak 2019'da yaşam mücadelesini kaybeden uygar can çetinkaya'nın ışık asistanlığını yaptığı filmin adıdır.
kazada ihmal durumunun söz konusu olduğu ve setin kolorwork film şirketine ait olduğu söylenmektedir.

uygar can ne yazık ki "uzun ömürlü" olamadı...

(bkz:uygar can çetinkaya)

deneme