taksim meydanı'nda eğlenen sığınmacılar

taksim meydanı'nda eğlenen sığınmacılar

taksim meydanı'nda eğlenen sığınmacılar

taksim meydanı'nda eğlenen sığınmacılar

taksim meydanı'nda eğlenen sığınmacılar
taksim meydanı'nda eğlenen sığınmacılar

güzelce eğlenen gençlerdir. maşallah, hepsi katır gibi tepiniyor (!) mağdur değil miydi bunlar, zor durumda filan. yazın sahillerde, kışın caddelerde güzel eğleniyorlar. yazık! sığınmışlardı, di mi?

" suriye'liler onu yaptı, suriye'liler bunu yaptı " kayıtlı rakamlarla 3,5 milyon suriye'lı sığınmacı alındı. türkiye sınırları içinde 500 bine yakın suriyeli bebek doğdu. 2 büyük şehir dolusu insan nüfusu. bu kadar insanın tek tip davranışlar sergilemesi beklenilemez.

taksim meydanında kendilerince yeni yıl kutlaması yapmalarına gelirsek, bir milli maçtan galip çıkmışlar gibi yaptıkları kutlama. yok öyle bir şey ama, o zaman bu belki sana bana göre sadece biraz saçma o kadar. türk erkeklerinin de çoğu zaman yaptığı gibi bir dolu erkek toplanmış kendi anlayışlarına göre eğleniyor. ne yapsınlar ? mağduruz mağdur deyip kaldırımlarda oturup bütün gün ağlasınlar mı? onu da yapmasınlar ama biraz uyum mu göstersinler ? ayak uyduracakları bir düzen var mı gerçekten ? biz zaten karmakarışığız, asıl canımızı sıkan da bu tam olarak. zaten sorunlu bir toplumuz ve bize çok benzeyen bir dolu insan daha geldi bu sorunların üstüne. işte tam burada ince bir çizgi var, toplumumuz içinde yeni bir düşman daha mı ilan edeceğiz yoksa sorunların çözümü için sorumlulardan talepte mi bulunacağız ? biraz daha mı geri gideceğiz yoksa ilerlemek için çaba mı harcayacağız ?

bir dönem almanya'ya giden türklerin maruz kaldığı itham. insan olmanın gereği kendindekini vermek olmalı. gelen kişi eğlenmeli de yoksa daha çok sorun ve çözümsüz olayla karşılaşırız. eğer bir kişi bir yerde veya toplumda eğlenebiliyorsa entegre olmaya başlamıştır. kesinlikle kendi toplum dinamiklerimizi korumamız gerekiyor. bu konuda herkesle hem fikirim. hatta bu insanların burada değil kendi ülkelerinde olması gerektiğini de düşünüyorum ama haksızlık yapmamamız da gerekiyor.

deneme