üniversite

üniversite

üniversite

üniversite

üniversite
üniversite

lise son sınıftan sonra, sınavda belirli puana ulaşanların sadece okuyabildiği, bitirdiğinde kendinin bir halt olacağını sandığın ancak işsizlikten kıvranırken durumu fark edebildiğin mektep.

lisede sınava hazırlanırken üniversiteye gir rahatlarsın denilen ama girdikten sonra aslında hiç öyle olmadığını anladığın, hayatını devam ettirebilmek için eğitim aldığın kurum.

türkiye'de olmayan eğitim sisteminin son halkası.

yeteneği doğrultusunda okuyamayan öğrenciler 3 saatlik kaderlerini belirleyen saçma bir sınav sonrasında aldığı puana göre bir bölüm tercih ederler, eğer şanslı azınlıkta değillerse yine alakaları olmadığı o bölümden mezun olup sevmediği bir işe girerek mutsuz olur, mutsuz yaşarlar.
evet tüm geleceğimiz bu döngü ile karanlığa gömülüyor.

dip not: sınav bizim zamanımızda 3 saatti.

mesleki eğitim almak için gidilen ama öğrenim süreci boyunca çok ciddi hayat dersleri alınan ve genelde teorik öğretilenlerin meslekte kullanılamadığı eğitim kurumu.

öss-öys-ygs-lys-tyt-ayt...
gibi ismi değişen ama amacı değişmeyen sınavlarda rakiplerini eleyip şanslı isen yapmak istediğin mesleğe bir adım yaklaşmanı sağlayacak yüksek okul.
üniversite süreci sadece öğretim açısından değil sosyal ve kültürel açıdan da kişiye çok fazla tecrübe katacak bir zaman dilimidir. zaman boşa harcanmamalı, deneyimler artırılmalı, hayata atılmadan önceki son çıkış iyi değerlendirilmelidir.

hayatında, özellikle lise döneminde aile baskısı tarafından bunalmış bir gencin kazandıktan sonra (özellikle de aileden uzaktaysa) sudan çıkmış balığa dönebileceği, kendini hayatın zorlu şartlarının tam ortasında bulacağı ve her haltı yiyebilme potansiyelini farkına varacağı farklı bir dünyadır üniversite. ömründeki birçok hatayı burada yapacak ancak en fazla tecrübeyi de burada edinecektir.

deneme