yedigöller

bolu 'da doğa harikası milli park alanı.
"yedigöller ismi bilinen efsanelere göre 7 ayrı aşk hikayesi barındırır... bu yedi gölün bulunduğu yere 7 aşık çift gelmiş. bunların her biri bir yere ayrılmış. büyük gölün olduğu yerde en büyük çift. küçük gölün olduğu yerde ise en küçük çift kamp yapmış. sazlıgölde ise damat geline sürekli saz çaldığı için sazlıgöl olmuş. nazlıgöl'de de gelin damada sürekli naz yaparmış bu yüzden orası nazlıgöl olmuş. masal bu ya 7 aşık çiftin yerine 7 tane göl.
büyükgöl, küçükgöl, deringöl, incegöl, nazlıgöl, sazlıgöl, seringöl olmak üzere 7 aşığa adanmış 7 göl. "

alıntı :bolu gazetesi
batı karadeniz bölgesinde yer alan bolu ilimizin doğa harikalarından biridir. her mevsim güzeldir ama sonbaharda başkadır.
uzun zaman oldu gitmeyeli ama bizim zamanımızda yolları çok bozuktu. hatta "nereye varacağız acaba" endişeleri duyup karşımıza çıkan manzara ile büyülendiğimizi hatırlıyorum. yeşilin her tonu.. sanki bir cennet köşesi.
kamp severler için de güzel bir alternatif.
ilk çadır deneyimimi yaşadığım yer. yedinci gölü bulamadık(!) ama diğer göller, doğası, renklerin cümbüşüne dalıp gittim hep orada. yalnız dışarıdan çok ziyaretçi alıyor. bununla birlikte çöp yığınları ve tuvaletlerin pisliği can sıkıcı. mümkün olduğunca en az atık bırakarak, doğanın, renklerin, suyun iyileştirici gücünü hissedip zarar vermeden oradaki zamanınızı doldursak pek güzel olur.