aşk her şeyi affeder mi

aşk her şeyi affeder mi

aşk her şeyi affeder mi

aşk her şeyi affeder mi

aşk her şeyi affeder mi
aşk her şeyi affeder mi

özlem tekin'in parçası. derin manalar içeriyor. gerçekten aşk her şeyi affeder mi yoksa her şey zaten aşktan olduğu için zaten hepsi aşk mı? gece gece nereden geldiyse.

suçun ne olduğuna bağlı olarak değişebilen durum. bazı ufak şeyler affedilebilir. ama aldatma gibi önemli kusurları asla affetmez.
affetmiş gibi görünenler olur. bu ya çaresizlik ya da takıntılılık halidir. iki türlü de ciddi bir sorundur.

aşkın neyi affedip neyi affetmeyeceğine kişinin aşkı tanımlama biçimi karar verir.

bana göre; herhangi bir şeyi affetmeye ihtiyacı yoktur.
sizin hissettiğiniz aşk, sevgi vb. duygular bu duyguları hissettiğiniz kişiye sorumluluklar yükleyemez. aşık olduğunuz kişi sizinle birlikte olmak, sizi sevmek zorunda değildir. birlikte olduğunuz kişiye karşı hissettiğiniz aşk da o kişinin size sadık olmasını gerektirmez.

duygular yalnızca hisseden kişiyi bağlar. dolayısıyla birinin sizi aldatması vb. durumlar sizi alakadar etmez. o aldatan kişinin problemidir. eğer duygularınızın ne olduğundan emin değilseniz ya da karşınızdaki kişinin davranışlarına göre duygularınız değişiyorsa bu da karşınızdaki kişiyi alakadar etmez. sonuçta birine aşık olarak o kişiye lütufta bulunmuyorsunuz. yani aldatan kişiyi terk etmek de elinizde affetmek de. bu kendi hayatınızla ilgili kendi seçiminizdir. neye dayanarak ya da hangi duygularla hareket ediyor oluşunuz da kimseyi ilgilendirmez.

şu kesinlikle anlaşılmalıdır: birini seviyor ya da ona aşıksınız diye onu size sadık olmaya zorlayamazsınız. o size zorla sokmadı o duyguları ve kendi duygularınızdan kendiniz sorumlusunuz.

aşkın birlikteliğe dönüp dönmediğine bağlı olarak değişebilen durumdur.

şöyle ki; bir insana platonik aşıksınızdır ve o size değildir. kişi yaptıklarından sorumlu tutulamaz. çünkü sizin onunla ondan habersiz kurduğunuz bağın bir geçerliliği olmaz.

eğer aşk birlikteliğe dönüşmüşse yani bu sevgililik ya da daha resmi bir durum ise bu noktada karşıdaki kişinin tutumu aşkı etkiler.

 spoiler!
yukarıdaki betimlerde "aldatma" örnek verildiği için buradan devam etmek istiyorum.

öyle ki birliktesiniz ya da evlisiniz. karşınızdaki kişinin sizi aldatması ya da tam tersi durum bu birlikteliği bozar. çünkü verilen bağa ihanet edilmiştir artık.
ben sanmıyorum ki karısının ya da kocasının kendisini aldatması durumunda hiç bir şey yokmuş gibi davranabilen insanların sayısı fazla olsun.

ama doğrudur ki karşı tarafın sizi aldatmış olması onu bağlayan bir durumdur. ayrılırsınız biter. ancak asıl soruya bağlar yine. aşk her şeyi affeder mi? affetmez.

elde yok avuçta yok ve her seyden öte başta akıl yoksa affeder anacım. bir kere sevdaya düştün mü? her şey yanar biter aşk bitmez. affetmek için kendine bahaneler uydurur durursun.

aşk affetmemeli herşeyi. bu sefer aşk da basitleşir. kendine öz saygısını kaybeder.

her şeyi bal gibi affeder. aşk her şey kapsayıcıdır. eğer affetmez diyorsan ya affetmeyi bilmiyorsun ya da aşık olmamışsın.
(bkz:affetmek)
(bkz:aşk)
(bkz:aldatma)

deneme