başınız sağolsun

başınız sağolsun

başınız sağolsun

başınız sağolsun

başınız sağolsun
başınız sağolsun

yakınını kaybedenlere söylenen bence nahoş cümle daha çok acıtır. ne demek başınız sağolsun, ölen öldü onunla ilgili bir huzur dolu bir temenni yerine yaşıyor olduğumuzu mu kutlayalım? sabır dilemek daha şık, inancın varsa mekanı cennet olsun, huzur içinde yatsın da yerine kullanılabilecek seçenekler arasında.

insanların anlamını bilmeden söylediği talihsiz kalıplardan biridir. dillere pelesenk olduğu için söyleyenlerin kötü bir niyeti olmadığı kesindir ancak yaşayan ve anlamını düşünen biri için duyması pek de hoş değildir.

"dostlar sağolsun" denilerek karşılık verilir.

bir yakının vefat edince söylenir. başkaları bunu sadece söylemiş olmak için söylerler. ölen ölmüştür. geride birçok sevdiğini bırakmıştır. ölen belki iyi bir yerdedir. ama biri söyledi diye her şey normale dönmez ya da acı hafiflemez. acıyı anılar, birlikte geçirilebilmiş güzel günler hafifletir. söylenmesi faydasız sözlerden biridir.

vefat eden kişinin yakınlarına taziye dileğidir. belki de " bu acı kayıp karşısında akıl sağlığınızı korursunuz dilerim " demektir. niye canının sağ olsun değil de başınız sağ olsun diye düşününce bu anlam çıkabiliyor. çünkü gerçekten de sevdiği birini kaybedince insanın aklı yitiyor bir zaman.

deneme