makarna

makarna

makarna

makarna

makarna
makarna

drum buğdayından elde edilen una, yumurta katılarak yapılan hamura verilen isimdir. ana vatanı italya'dır.
bir ülkenin geleceğinde rol oynamış, besin türüdür. ücretsiz dağıtılınca pek tatlı gelmiş, bu tadın verdiği mutlulukla sevgili halk, demokratik bir sürü hakkını seve seve (!) terk etmiştir. makarna bitince ayılanlar olmuştur. o zaman da kömür imdada yetişmiştir.

bizdeki makarna ile italyadaki makarna farklıdır. biz spagetti ve türevi olanlara makarna deriz italyanlar için hepsinin bir adı vardır. spaghetti, farfelle gibi.
italyanların makarna dedikleri bizdeki su böreği kıvamındaki daha geniş yüzeyli olanıdır.

italyan turistlerin yaşadığı en büyük sıkıntıdır. yoksa hayat türküye'de dolce vita...

öğrenci yemeği diye bilinmekle birlikte her başı sıkışanın, yemek yapmak istemeyenin, zamanı olmayanın, parası olmayanın imdadına yetişen yemektir. salçalı, peynirli, ketçaplı ve daha çok pekçok kombinasyon üretilerek çeşitlilik sağlanır.
ayrıca erkeklerin çoğunluğunun yapmayı bildiği tek yemektir.

seçim yapmakta zorlandığımda zihnimde seçilmek için bekleyen, kilo kontrolü ve karbonhidrat dengesi sebebi ile çok tüketmemeye çalıştığım ama ne yalan söyleyeyim sevdiğim hem de çok sevdiğim, hatta her soslusunu beğendiğim yemek.

insan günah gecesi diye çıkıp makarna yer mi? ben yerim. hem de doya doya.

fiyatı uygun, pişirmesi kolay ve hızlı. abartmamak lazım yoksa bol karbonhidrat sıkıntı.

çocuklu evin itirazsız yemeği. öğrenci evi yemeğiyle kesin yarışır. annenin hali yoksa vazgeçilmez menüdür yoğurtlu makarna. çocuklar iştahla yer anne de bir oh çeker ama hafif iç sızlamalı. şimdi bir köfte bir sebze yapsaydım gibi sızlanmalar. ama annelik zaten baştan aşağı iç sızlaması.

deneme