okula yeni başlamış minik

okula yeni başlamış minik

okula yeni başlamış minik

okula yeni başlamış minik

okula yeni başlamış minik
okula yeni başlamış minik

alışverişten dönüyorum.
annesiyle önümden yürüyen minik bir kız çocuğu.
tablo şöyle :
üzerine en az bir beden büyük okul forması ayak bileklerine değdi, değecek.
sırtının tamamını kaplamış kocaman pırıltılı pembe bir çanta.
kar beyaz çoraplar.
siyah rugan ayakkabı.
pembiş süslü tokalar.
anneyle sohbet şu şekilde,
-bitti mi?
-bugün bitti kızım.
-yarın yine mi gideceğim?
-evet kızım.
-ama çok sıkılıyorum
-kızım çok seveceksin. bir sürü arkadaşın var sınıfta.
-hepimiz sıkılıyoruz anne.
istemsizce kahka attım.
annenin ikna çabasına engel olmamak için adımlarımı hızlandırıp geçtim onları.
yolunuz açık olsun minik öğrenciler. bilgi, ışıktır. pırıl pırıl bilgilerle donanın. geleceğimiz sizsiniz. şimdi sıkılsanız da.
hepinize kocaman başarılar.

eğer aktif bir minik ise saatli bombadır.
efenim kız 26 aylık, geçen sene anneli oyun grubu'na gitmiştik birlikte. bu sene seviye atlayarak annesiz oyun grubu deneyeceğiz. bugün oryantasyon vardı.
bütün sınıf öğretmenin dediğini yapıyor bizimki tam bağımsız. tüm okulu inceledi, her çekmeceyi açtı, tüm oyuncakları kurcaladı...
tabi günden geriye kalan bir adet pert olmuş ana. çok yaşa kızım sen çok yaşa.

eğer okulu ilk günden sevmemişse, tekrar gitmek istemiyorsa mazeretleri ve yakarışlarıyla insanı hem güldüren hem de içini sızlatan miniktir.

bizim ki önceki yıl okulun ilk günlerinden birinde sabahın köründe beni görüntülü aramıştı annesinin telefonundan. telefonu bir açtım karşımda iki karış açılmış bir ağız arkasından wöeeeeeöğğğğğ diye bir ağlama sesi , aklım çıkmıştı resmen. " lütfen beni kurtarır mısıııııınnn öeeeee " karnı çok ağrıyormuş, annesi onu zorla okula gönderiyormuş, gelip onu hastaneye götürebilir miymişim. sonraları işi daha da ilerletti, gece uyanıp alarm saatini gizlice değiştirmeler, okuldan bir öğretmeni ayartıp telefonunu kullanıp " hastayım gel beni al " diye aramalar. ah o ilk yıl ne parçaladı şu teyze kalbini benim mini minnoş çubuk krakerim! okula gitmemek için en efsane mazeretide şuydu " kızlar çok tatlısın çok tatlısın deyip öpüyolar beni hep bıktım artık "

okula yeni başlayan miniklere, ailelerine, öğretmenlerine sağlık, iyilik, neşe, uyum, sevgi, şevkat dolu mutlu bir öğretim yılı diliyorum bütün kalbimle.

değişik ortam ve bir sürü arkadaş etkisiyle şimdilik mutluluktan uçan, sonrasında ne olacağını kestiremediğim ergen bebek.

mini mini 1'ler yaşasın 2'ler diye sek sek giderek yanında eşlik edilesi minik bıdı.

okulun iki dirhem bir çekirdek, dokunsan ağlayacak grubu. çok gürültülü ve sümüklü olurlar birlikte ağladıkları için. annelerin elinde mendil ya sınıfın kapısında ya müdür yardımcısının. ama bu durum en zor çocukta bile bir ay sürer. sonra küçük chuckyler (bkz:chucky bebek ) okulu ele alır.
en zoru kreş. ilk yıl her gün ağlar mı bir çocuk. vallahi ağlar. gördüm. bizim evde hemde.

deneme