seçmek ya da seçmemek

seçmek ya da seçmemek

seçmek ya da seçmemek

seçmek ya da seçmemek

seçmek ya da seçmemek
seçmek ya da seçmemek

son günlerde üzerine çokça düşündüğüm ikilem.

benim gibi kararsız bir insan için hayatı içinden çıkılmaz hale getirebilecek sorunsallar barındırır.

özünde bir şeyi seçmek geri kalan her şeyden vazgeçmek demektir. hayatınıza bir insanı almayı seçtiniz örneğin, geri kalan tüm insanlardan vazgeçmiş olursunuz. böyle düşününce işler çetrefilli bir hal alıyor, farkındayım. fakat toplamda seçimler hep bir vazgeçmek barındırıyor içinde.

bu durumda seçmemek de pek çok başka olasılığı barındırmalı gibi görünüyor. ve fakat kazın ayağı öyle değil. seçmemek de sadece vazgeçmek barındırıyor içinde, üstelik bu sefer her şeyden vazgeçmiş oluyorsunuz. pek çok olasılığa açık gibi görünen kocaman bir boşluk kalıyor sadece elinizde.

sözün kısası, seçim yapmak zor. yapmamaksa çok daha zor.

aralarında hiçbir fark olmayan iki eylem.

seçmek sorumluluk almaktır. seçimin sonuçlarının seçen kişi tarafından göze alındığı kabul edilir.

peki seçim yapmamak sorumluluktan kaçmak mıdır? bence hayır. çünkü seçim yapmamak zamanın akışını ve olayların sonuçlarını ortadan kaldırmayacak, bu kez seçim yapmamış olduğunuz durumun sonuçlarına katlanmayı göze almış sayılacaksınız.

aslında seçim yapmamak da bir seçim olduğuna göre seçim yapmamayı seçerek yine bir seçim yapmış oluyor ve sonuçlarına katlanmak durumunda kalıyorsunuz. bu bir paradoks gibi görünse de aslında değil. seçim yapmama gibi bir şey söz konusu değil. hayatta olduğunuz sürece seçim yapmak ve sorumluluk almak zorundasınız. ortada içlerinden biri seçilecek iki obje varken aslında seçenek üç tanedir. hiçbirini seçmemek de bir seçenek ve seçimdir. *

iki ucu boklu değnek.

benzerleri arasından kendinize göre en iyiyi, en güzeli ya da en faydalı şeyi almak, ayırmak ya da tarafına geçmek birer seçme izahıdır.
bu bağlamda bir şeyi seçtiğinizde diğerinden vazgeçiyorsunuz demektir.
babanız galatasaraylıydı ve siz de galatasaraylı olmayı seçtiniz. diğer takımlardan vazgeçtiniz.
ya da karnınız tok ve bir meyve yiyebilirsiniz ancak. elmayı seçtiniz...

ileride takımınızı değiştirebilir, elmayı sindirip armutu da yiyebilirsiniz ancak seçtiğiniz anda bir taraftasınızdır artık, diğerinin karşısında olan.

hayat seçimlerden ibarettir.

kararsız kalmaktan çok daha iyidir.

deneme