tek öğün diyeti

tek öğün diyeti

tek öğün diyeti

tek öğün diyeti

tek öğün diyeti
tek öğün diyeti

gün içerisinde sadece su içilen ve sadece bir öğün yenilen diyet türü. bazı durumlarda şeker ihtiyacını balla karşılayabiliyorsunuz.
dikkat edilecek bir şey daha var; yediğiniz şeyler çok fazla olmayacak ( yani nasılsa bir öğün diye tıka basa karnı doldurmak yok, kıtlıktan çıkmış gibi yemek yemek yok ) ve mümkünse sabaha karşı yemek yemeniz ve enerji veren yiyecekler yemeniz gerekiyor. sebebi ise vücudun uyandığı saatte vücudun ihtiyacını vermek. gün içinde ise sadece su.

yıllardır savunduğum fikrin farkına diyetisyenler de varmışlar anlaşılan.

insanlar keyif için beslenmeyi alışkanlık haline getirmişler.
günde üç öğün yemek yemenin güç gösterisi falan olduğu zamanlar olmuş muhtemelen tarih öncesinde. başka açıklaması olamaz. insanın normal şartlarda hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu enerji günde bir öğün ile kolaylıkla alınabilir. hatta fiziksel olarak çok yoğun aktivitelerle uğraşmıyorsanız çoğu zaman günde bir öğün bile fazla.
şimdi insan vücudunun evrimsel sürecini konuşmaya gerek yok fakat enerji tüketimimizin de zaman içinde (metabolizma hızı vb. etkenler) beslenme alışkanlığımıza bağlı değiştiğini söylemek çok yersiz olmaz.

insan vücuduna ve işleyişine en uygun beslenme çeşidi.
eğer kozmetik hassasiyetleriniz yoksa ve sadece sağlıklı yaşamak istiyorsanız en doğal olan yol tek öğün beslenmek.

çeşitli yolları var. bir rustan öğrendiğim kadarıyla sulu ve susuz olarak iki çeşidinden bahsetti.
önce bağırsaklardaki dışkının boşaltılması gerekiyor. bunun için 12 saatle başlayıp süreyi uzatacak şekilde sadece su içerek günü geçiriyorsunuz. süre 20 saate yaklaştığında bu sever su içme aralıklarını uzatmaya başlıyorsunuz. sonunda tek öğün ve hiç bir şey yemeden tek öğün yiyerek günü geçiriyorsunuz.
ne mi oluyor? başta vücut kendini buluyor. yemekle geçireceği zamanı kendini yenileyerek geçiriyor. çünkü belli bir saat aç kalan beden ketojenik olarak kendi içerisindeki atıl hücreleri kullanmaya bir nevi yemeye başlıyor ve kendini rejenere ediyor.

genel kural aslında kişinin kendi vücudunu tanıması ve gün içerisinde ne kadar tüketiyorsa o kadar yemesi üzerine olmalı.

hep övülen ama mutfağımda imkansızlaşan beslenme şekli. düşünsene sözlük; sürekli yemek pişir, masa hazırla bir lokma tadına bakma.
ben bu göbeği tek lokma lokma büyüttüm.

deneme