istanbul depremi

istanbul depremi

istanbul depremi

istanbul depremi

istanbul depremi
istanbul depremi

26.09.2019 tarihi saat 14.30 itibariyle olan deprem. depremin boyutunun değil yaratmış olduğu korku olduğunu, toplumsal hafızanın ne kadar diri olduğunu görmek açısından korku vericiydi.

uyuyan evladımla apartmanın bilmem kaçıncı katından aşağıya inemeyecegimizin gerçeği ile dolap-yatak arasına sığınıp dinmesini beklediğim deprem.

19 ağustos da hala hafızamda dün gibi, ama bugün yaşadığım çaresizliği unutabilmem mümkün değil.
gelmiş ve geçmiştir umarım.

bursa'da da hissedilen, afadın 5.8 olarak kayıtlara geçtiği deprem.

toplumu korkuya ve paniğe sevk etmekten zevk alan yer bilimciler yine başladılar, yok efendim bunlar daha iyi günleriniz, yok kıyamet gibi bir deprem geliyor, yok alarma geçilmiyor yok bu iş yeterince konuşulmuyor, hazırlık yapılmıyor, önlem alınmıyor vs demeye. siyasetçiler yerden göğe kadar haklı " başka işi gücü yok mu bunların " derken. yer bilimcisin sen, git harbiyede konser falan ver yada ne bileyim piyasalarla ilgili konuş ne olacak bu doların hali falan onu anlat. daha olmadı çiftçilik falan yap.


kimi ülke insanları zombi saldırısına karşı, uzaylı istilasına karşı bile önlemlerini şimdiden alırken hatta ve hatta kıyamet günü için sığınaklar yapıp yüz yıl yeryüzüne çıkmadan hayatta kalabilecek şartları oluşturmuşken burnumuzun dibine göz göre göre sokulan canavarı biz " du bakalım nolucak " diye diye yayılıyoruz olduğumuz yerde.

17 ağustos depremini unutmuş olan istanbullulara 5.8 yada 6 diye belirtilen deprem.
depreme evde kızımla yakalandık. mutlu olduğum nokta onun uyuyor olmasıydı.
bu gerçekle yüzleşmek zorundayız. panik yapmadan önlemlerimizi alalım.

kurumlar arası pazarlığa girişilmiş, 5.7-5.8-6.0 arası yaşanan depremdir.
ardından yüzlerce artçısı gelmiştir. duyan, duymayan, endişelenen, ürken, korkan, gerilen herkese geçmiş olsun.
ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeğini unuttuğumuz ve bu konuda son derece bilinçsiz bir toplum olduğumuz için payımıza hep panik, korku, endişe düşüyor
çok haklıyız. ne yapacağımızı bilmiyoruz, nereye gideceğimizi bilmiyoruz, iletişim neredeyse sıfır oluyor, trafik keşmekeş, yetkili ve etkililer ortada yok! binalarımızın durumu meçhul! dolayısıyla depreme hiç bir zaman hazır değiliz. hepimize büyük geçmiş olsun.

deneme