mercimek çorbası

mercimek çorbası

mercimek çorbası

mercimek çorbası

mercimek çorbası
mercimek çorbası

kışın vazgeçilmez lezzeti çorbaların, açık ara öncüsüdür.
hafif un kavrulmuş haliyle, krema kıvamına gelmiş bir mercimek çorbası, tüm günün yorgunluğunu ve havanın soğukluğunu anında unutturur.

bizim evin "yapacak şey bulamıyorum. ne yapsam?" sorularında kurtarıcı yemek çeşididir. anne evine gidince o senin için hazırdır. annenin de kurtarıcı yemeğidir.

evdeki çorba olabilecek her sebzeyi (domates patates çarliston ve kapya biber havuç soğan sarımsak) doğrayıp üzerine 1 bardak mercimek eklemek suretiyle yaptığım pratik ve kurtarıcı çorbadır. artık tamamını çiğden düdüklüye koyarak pratikliğini ikiye katladım :)

bizim evde soğuk algınlığı hissedildiği an yaptığım çorbadır. mütevazi olmak isterdim ama olamayacağım en iyi yaptığım çorba.

süzmesini çok sevdiğim ama kızım yemiyor diye evimizin sahalarından ayrı düşen milli çorbamız.

özellikle yemekteyiz programında adından sıkça bahsedilen birçok insanın tercih ettiği başlangıç öğününü küçümsemeleri ve basit görmeleri çok itici olsa da lezzeti ile türk damak tadını ortaya koyan ,kışın vazgeçilmezi ,limon ve pulbiber eşliğinde tüketilirken zevk veren bir çorba çeşididir.
içerisinde genel olarak patates,soğan ,havuç,mercimek gibi sebzeler kullanılarak süzme olarak yapılan çeşidi popüler olsa da birçok çeşidi daha mevcuttur.

hazım kolaylaştırma etkisi olduğu için diyet listesinin bir numarası.

kocamın bayıldığı ama çocuklarımın asla içmediği bizi ayrı gayrı düşüren çorba.

ana malzemesi kırmızı, sarı veya yeşil mercimek olan çorba.

bol proteinli, et yemeyenlerin alternatifi sayılabilecek, lezzeti çok tartışılmayan, yüksek lifleri sayesinde tok tutma özelliğiyle vaz geçemediğim çorba.

mutlaka patates ve havuçla yapılıp mutlaka blenderdan geçirilip mutlaka bol limonlu içilmesi tavsiye olunur

deneme