sen anlat karadeniz

sen anlat karadeniz

sen anlat karadeniz

sen anlat karadeniz

sen anlat karadeniz
sen anlat karadeniz

bir atv dizisidir.
basında sık sık şiddet sahneleriyle gündeme gelir.

kadına şiddetin, cinsel istismarın reyting olarak evlerimize girmiş hali.

karadeniz halkının tümünü şiddete meyilli olmakla töhmet altında bırakan bir televizyon serisidir.
geçenlerde kerem bursin'in bir videosuna denk geldim ve bir dizi oyuncusunun benim düşüncelerimi aktarıyor olması çok hoşuma gitti.

herkes mi herkese şiddet uyguluyor, herkes mi vahşi? kaba? anlayışsız? kadının yeri yok mu karadeniz de? diye sorduran dizi.

yayına girmeden önceki tanıtımlarında kadına şiddeti eleştiren bir dizi olarak lanse edildiği için ilk 3 bölümünü izlemiş olduğum dizi.

daha ilk bölümde nasıl bir halt olacağının sinyallerini vermişti aslında. şöyle ki,

 spoiler!
kadın kendisine yıllardır işkence eden kocasından kaçmak için beklenmedik bir anda evlerine konuk olan karadenizli bir ailenin aracına saklanıyor, yanına oğlunu da alarak. bundan önce konuk ailenin genç oğlu kısa konukluk süresinde kadının şiddete uğradığına dair emareleri görüyor. yani kaçış başarıya ulaştığında genç adam kadının neden kaçtığınıda artık biliyor. dizinin bir sahnesinde şiddete uğrayan kadına yardım etmeye sonuna kadar hevesli olan o adam kadınla bir konuda ters düşüyor ve ilk tepkisi elini havaya kaldırmak oluyor. sürekli bir ben karadeniz çocuğum heyt höyt halleri üzerinde. yani 3 bölüm boyunca kadını kocasından kaçırdı korumak için ve her bölümde de bir nedenle ahkam kesip azarladı. ne hak ne adalet ne yasa ne hukuk hiç biri işlemiyor, yer yarılmış hepsi içine girmiş ( gerçekte de öyle değil mi? evet öyle ama öyle değilmiş gibi yapın bari, bir mesaj verin nasıl olması gerektiğine dair
ille bir adam mahvedecek herşeyi ve ille bir adam kahramanı olacak kadının. sonra ne oldu ne bitti bilmiyorum ama herhalde aynı şekilde devam ediyordur aynı kısır döngü. )

deneme