30 ağustos zafer bayramı

30 ağustos zafer bayramı

30 ağustos zafer bayramı

30 ağustos zafer bayramı

30 ağustos zafer bayramı
30 ağustos zafer bayramı

1922 yılında 26 ağustos'ta başlayıp, 30 ağustos'ta dumlupınar'da mustafa kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan başkomutanlık meydan muharebesi'ni anmak için kutlanan bayramdır.
26 ağustos - 30 ağustos zafer haftası olarak geçmektedir. işgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

gazi mustafa kemal başta olmak üzere, canları ve kanlarıyla vatan topraklarını bizlere emanet bırakan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi bir kez minnetle yâd ediyor, kahraman silahlı kuvvetlerimizin tüm mensuplarının ve yüce türk milletinin zafer bayramı'nı tebrik ediyorum.

türk milletinin yedi düvele karşı kazandığı zaferdir. ben hür yaşadım hür yaşarım dediği var oluş mücadelesidir.

öyle birilerinin dediği gibi toplumun bir kesimine ait değil herkesin damarlarındaki asil kanın rengidir.

ulu önder atatürk 'ün askeri dehası, silah arkadaşlarının azmi, mehmetçiğin cesareti, halkın özverisi ile kazanılmış, tarihin türk ulusu için yeniden yazıldığı destan günüdür.
tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.
sizlere bir vatan ve bağımsızlığımızı borçluyuz.
minnettarız.

türk milletinin zafer bayramıdır.
sevgili atamızın başkomutanlığını yaptığı büyük taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra yunan orduları izmir'e kadar takip edilip, 9 eylül 1922'de izmir kurtarılmış ve böylelikle türk toprakları yunan işgalinden kurtulmuştur.
işgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.
türkiye'de 1926'dan itibaren kutlanmaktadır.

ayrıca evliliğimin de 5. yıl dönümüdür. vatanı düşmandan temizlemek gibi zaferdir sevdiğine kavuşmak.

sadece bir bayram olmasının ötesine ruhtur. ben bu şekilde, esaret altında yaşamayacağım ruhudur.
97 yıl olmuş bu sene . daha dün gibi.

şahsımın doğum günü oluyor. sevgili valideceğim hep anlatır zordu diye bir de yaz . şu an ki gibi klimalar yokmuş .balkonda filan yatmış. zafer olacakmış ismim de rahmetli dedem koymuş ismimi . kimse de bişi dememiş. öyle kalmış. zafer çocuğu ralph.

deneme