kegel egzersizi

kegel egzersizi

kegel egzersizi

kegel egzersizi

kegel egzersizi
kegel egzersizi

kadınlarda vajinusmus'u erkekler de ise prostat ve erken boşalma gibi rahatsızlıkları önlemede ve tedavilerinde kullanılan oldukça sağlıklı ve yararlı bir egzersiz türü.

nasıl mı yapılıyor?

idrarınızı hızlı bir şekilde bırakın ve geri çekin. bu durdurup geri çekme ve bırakma işlemleri arasında pelvik bölgenizde bir kasılma hissedeceksiniz. bu kasılmanın olduğu yer; pelvik kasıdır. bu hareketi doğru kas grubunu kullandığınızı anlayana kadar tekrarlayın. nefes al nefes ver gibi çok basit.

pelvis taban kaslarını güçlendirmesi sayesinde doğumu kolaylaştıran egzersiz olarak bilinir.

birden fazla ve zorlu doğum yapmış kadınların, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan idrar kaçırma problemlerinde de, ilaç tedavisi yanında önerilen egzersizdir.
rahmetli annem, üçü evde ebeyle biri hastanede olmak üzere dört zorlu doğum yapmıştı. ileri yaşında idrar problemi olunca bu egzersiz verilmişti.

doğumum yaklaştığında doktorumun tavsiyesiyle her aklıma geldiğinde yaptığım egzersiz türü. hatta doğum sonrasında (zor bir doğum geçirmem sebebiyle) idrar kaçırma sıkıntısı yaşamış biri olarak kegel egzersizleriyle bu sıkıntıyı da atlattım.

deneme